Wat is er nieuw

aquarium indraaien

karin

Member
Lid geworden
9 oktober 2024
Berichten
23
Leeftijd
41
In huis hebben wij nu 2 weken de superfish 30 staan. Na 2 weken konden de vissen erbij zij de verkoper. Vrijdag waren we in een andere winkel om het water te testen. Het testwater kleurde oranje dus helaas ging de 6 jarige eigenaar zonder aquariumbewoners naar huis. We kregen advies om 1/3 water te verversen, nieuw bacto spul toe te voegen en op zondag weer terug te komen.
Dus dit op vrijdag gedaan, extra planten, mos, steen en garnalenhuisje toegevoegd als troostprijs en op zondag weer terug naar de winkel....het water werd rood....

Nu het advies gekregen om nog minimaal een weel te wachten, zo niet twee weken.

- Kan iemand mij uitleggen waarom de waterqualiteit slechter werd van het verversen? doen we iets fout?
- Ik zie veel plantenresten aan de pompvastgeplakt zitten, maar aan de filter/pomp zijn we nog niet gekomen. Vanaf wanneer ga je dat schoonmaken?
- Moeten we die ronddrijvende planten resten eruithalen? Of juist laten liggen en tot voedingstof laten geraken voor de planten.
- we hebben plantenvoeding aangeraden gekregen. Een bruin fles premium nutrition. Is 1 pompje per week genoeg op 27-30 liter.
1000046358.jpg
 
Welkom op het forum! Mooi bakje is het al. 🙂

Hier een poging tot wat antwoorden.
- Kan iemand mij uitleggen waarom de waterqualiteit slechter werd van het verversen? doen we iets fout?
Het is niet het verversen zelf wat de waterkwaliteit heeft verminderd. Een indraaiende bak heeft een aantal weken nodig (ongeveer 4) om de nodige bacteriën te verzamelen voor alle fases van het filteren. De eerste afvalstof is ammonia (ammonium/ammoniak). Na grofweg 1-2 weken beginnen bacteriën dat om te zetten naar nitriet. Zowel ammonia als nitriet wil je liever niet bij je vissen hebben.

Als laatste komen de bacteriën in beeld die nitriet omzetten in nitraat, het eindproduct. Dat er bij de eerste meting minder nitriet is gemeten dan bij de tweede meting (ergens na die verversing), betekent simpelweg dat de bacteriën verder zijn gekomen in het proces. Als ook die nitriet verdwijnt en alles omgezet is (en omgezet blijft worden) in nitraat, dan pas heb je een filter draaien dat klaar is voor de eerste vissen. 🙂

Dus nog even afwachten zou ik willen zeggen. Voor nitriet en nitraat kun je all-in-1 teststrips kopen om het proces in de gaten te houden. Voor ammonia zijn druppeltests beschikbaar. Je kunt overwegen die erbij te nemen, al geven nitriet en nitraat op zich ook een goed beeld als de bak eenmaal ingedraaid is.

Ik zie veel plantenresten aan de pompvastgeplakt zitten, maar aan de filter/pomp zijn we nog niet gekomen. Vanaf wanneer ga je dat schoonmaken?
(...) Moeten we die ronddrijvende planten resten eruithalen? Of juist laten liggen en tot voedingstof laten geraken voor de planten.
De binnenkant van het filter zou ik de eerste 1 à 2 maanden proberen niet schoon te maken. D.w.z., grove plantenresten verwijderen is okee, maar probeer de "blubber" te laten zitten. 🙂 Dat zijn je micro-organismen.

De plantenresten in je bak, dat is een kwestie van smaak denk ik. Gedurende de indraaiperiode zou je ze kunnen laten liggen om zo (inderdaad) extra voeding te geven aan de bak. Ook voor je bacteriën. Zelf haal ik in een langer draaiende bak de plantenresten wel weg.

we hebben plantenvoeding aangeraden gekregen. Een bruin fles premium nutrition. Is 1 pompje per week genoeg op 27-30 liter.
Plantenvoeding is een vrij complex onderwerp. Bij deze stuur ik jou @Cornelius en @benvo, misschien kunnen die met je meekijken. 🙂

Vrijdag waren we in een andere winkel om het water te testen. Het testwater kleurde oranje dus helaas ging de 6 jarige eigenaar zonder aquariumbewoners naar huis. We kregen advies om 1/3 water te verversen, nieuw bacto spul toe te voegen en op zondag weer terug te komen.
Het blijft me verbazen met welke willekeur klanten van vissenwinkels te maken krijgen. Ongetwijfeld worden adviezen niet altijd met slechte bedoelingen gegeven, maar toch. Bovenstaand advies is vrij onzinnig. Je kunt niet verwachten dat een opstartende bak een paar dagen na meting 1 drastisch zal verbeteren. Water verversen en middeltjes toevoegen (liefst natuurlijk middeltjes verkocht door die zaak) heeft ook geen nut in deze fase.
 
Dank voor de duidelijke uitleg!
Dus als ik het goed begrijp is 2 weken echt te kort en zaten we bij de eerste mering net voor de nitrietpiek ipv er net erover heen.
We gaan de bak nog 2 weken laten staan en dan weer eens verder kijken!
 
Als het Tropica Premium Nutrition is dan is dat niet afdoende voor het bakje. Het bevat geen nitraat en fosfaat.
Dan heb je het groene flesje nodig: Tropica Specialised Nutrition.
 
Geduld is een schone zaak in het geval van indraaien 😉
Wat wil je in het bakje houden als ik vragen mag?
 
Als het Tropica Premium Nutrition is dan is dat niet afdoende voor het bakje. Het bevat geen nitraat en fosfaat.
Dan heb je het groene flesje nodig: Tropica Specialised Nutrition.
En dan samen met de bruine? Of ipv?
 
Geduld is een schone zaak in het geval van indraaien 😉
Wat wil je in het bakje houden als ik vragen mag?
Het plan was iig :
- 2 dwergalgeneter,
- 2 wat grotere grijze garnalen waar ik de naam even niet meer van weet,
- Een aantal vuurgarnalen.

Daarbij hadden we bij aanschaf van het aquarium eigenlijk wel het plan er nog wat kleine visjes bij te doen zoals endler guppen of andere visjes van 2-3 centimer. Hier al eens een draadje over begonnen in andere sectie, maar ik begrijp daaruit dat niet iedereen daar enthousiast over is.
 
Tja ik ben bang dat zo n algeneter al snel te groot wordt want zo n bakje is meer geschikt voor garnalen.
 
Tja ik ben bang dat zo n algeneter al snel te groot wordt want zo n bakje is meer geschikt voor garnalen.
Tja we hadden ons wel ingelezen...de 1 cm per liter regel tegen gekomen. En nu twee aquariazaken (waarvan 1 toch vrij specialistisch met zelfs zeeaquaria) die dwergalgeneters in combinatie met een klein groepje endler of blauwe neon wel als optie zien.

Maar als we van te voren deze geluiden hadden gehoord hadden we sowieso voor 60 cm gegaan om discussie te voorkomen.

Is er een alternatief voor de algeneter als het gaat om algenmanagement?
 
In plaats van de bruine
1 pompje per week? Vanaf nu?

Ik lees ook iets over nu al kleine beetjes vissen voer aan de bak toevoegen voor de planten groei. Is dat aan te raden? En wat verstaat men dan over een beetje?
 
Vaak verkruimelt men een paar keer per week wat om de bacteriecultuur opgang te krijgen in de opstart. Beetje tussen duim en wijsvinger zeg maar.
 
Maar als we van te voren deze geluiden hadden gehoord hadden we sowieso voor 60 cm gegaan om discussie te voorkomen.

Is er een alternatief voor de algeneter als het gaat om algenmanagement?
Die regels voor groottes van bakken zijn vrij arbitrair. Naar mijn mening kunnen in jullie bak best wel endlers gehouden worden. Mits je die (de echt kleine guppen) kunt vinden. 🙂

Over algeneters: die zullen meestal niet je bak vrij kunnen houden van algen. Ze zullen wat wegschrapen, maar bijvoorbeeld echt structureel je ruiten bijhouden is er niet bij. En ze creëren met hun poepjes zelf ook weer voeding voor algen. Wat je in dit formaat bak wel kunt houden denk ik, zijn japonicagarnalen. Die schijnen best goed te zijn in grazen op van alles en nog wat. Waaronder plukjes alg op bladeren, hout etc. Ook slakjes zullen je daarbij helpen.

Het belangrijkste wapen tegen algen blijft de algenmagneet/schraper/bankpas (voor de ruiten) en de aanwezigheid van veel planten. Daar de juiste verhouding van voeding en licht bij zoeken. Dat kan wat trial en error zijn om goed te krijgen.
 
Yes, die magneet is ook in huis😀.

En bij de aquariazaak in de buurt verkochten ze Poecilia Wingei japam blue en poecilia reticulate panda die in de smaak vielen.
 
Yes, die magneet is ook in huis😀.

En bij de aquariazaak in de buurt verkochten ze Poecilia Wingei japam blue en poecilia reticulate panda die in de smaak vielen.
Karin, wees wel voorzichtig dat er geen krassen op het glas komen. Als alternatief gebruik ik een eenvoudig keukenschuursponsje.

Leuke vissen!
 
Laatst bewerkt:
Ik zou de algeneters inderdaad weglaten, garnalen en slakken doen ook veel schoonmaak werk. Ook kun je er gewoon vissen in doen, zoals endlers. Ze overleven dat prima en hebben het prima naar de zin. Ieder die geeft om de welzijn van vissen moet al niet aan een aquarium beginnen zeg ik altijd.

Naar mijn mening kan je na 2-3 weken als de grote nitriet piek is geweest als je dat leuk vind al 2-3 garnaaltjes erin doen. Of 2-3 endlers. Dit help alleen maar met het opbouwen en versnellen van de bacteriecultuur. Maar hier zijn de meningen over verdeeld…… hoe erg vind je het als een visje dood gaat, die kans is er. Niet heel groot. Je hebt ook mensen die vanaf het begin een bak indraaien met vissen.

Lijk nu niet om de vissen te geven, doe ik overigens wel. Veel plezier!
 
Er zijn erg mooie sierslakken te koop, misschien zijn die een optie voor je bakje.
(google maar eens op sierslakken aquarium)
 
Je zegt schuursponsje, bedoel je dat je ook echt de schuurkant gebruikt? Ik zou dat nooit doen, veel te bang voor krassen op het glas.
Een schuursponsje is geen schuurpapier he 😉
Gebruik het ook al jaren, zonder enig probleem.
 
1 pompje per week? Vanaf nu?

Ik lees ook iets over nu al kleine beetjes vissen voer aan de bak toevoegen voor de planten groei. Is dat aan te raden? En wat verstaat men dan over een beetje?
Eigenlijk is het beste en het meest efficiënt om plantenvoeding dagelijks toe te dienen. Net als mensen stoppen ook planten met voeding opname wanneer ze genoeg hebben gehad. Je week voeding is daarna dus een overschot waarna pas weer opgenomen wordt wanneer een plant daar de behoefte toe voelt. Te veel plantenvoeding kán leiden tot problemen. De groei van je planten wordt overigens bepaald door de stof waarvan het minste beschikbaar is. De wet van Liebig, je moet er maar eens op googelen. Om tekorten bij planten qua voeding te voorkomen zijn er mensen die er bewust te veel plantenvoeding toevoegen maar omdat men zich realiseert dat teveel voeding in een bak niet goed is en moeilijkheden kan geven geeft men daartegen grotere en regelmatige waterverversingen. Die methode noemt men dan ook wel de The Estimative Index ofwel afgekort EI. Zelf ben ik er geen voorstander van maar er zijn hier veel leden die dit principe volgen. Om er achter te komen wat de voedselvraag van je planten keuze is zou je vooral in een beginstadium eens regelmatig kunnen meten. Een Colombo testlab, kost zo rond de 45 euro is daar een handig hulpmiddel voor. Veel succes!
 
Dank voor alle tips!

Weet iemand wat deze bruine aanslag/ poeder is dat overal op blijft liggen?
 

Bijlagen

  • 20241025_071151.jpg
    20241025_071151.jpg
    2.3 MB · Weergaven: 77
  • 20241025_071148.jpg
    20241025_071148.jpg
    2.1 MB · Weergaven: 78
  • 20241025_071144.jpg
    20241025_071144.jpg
    3.1 MB · Weergaven: 79
Zover ik het zie ligt het los maar ik zou niet weten wat het is want je hebt ook nog geen bewoners dacht ik.
 
Ja klopt het ligt los, al vanaf het eerste begin van de bak, toen vooral op de plant met de grote bladeren. Maar nu dus ook op de stenen die later geplaatst zijn. Dus het circuleert denk ik door de bak en slaat dan neer.
Er zitten idd nog geen bewoners in de bak.
Op 1 slakje na die ws via een plant is meegekomen.
 
Alleen grind, twee verschillende grote.
Schoongespoeld voordat het de bak in ging.
 

Zou het van het hout kunnen komen?
Want dat waren de enige materialen waarmee gestart is. Grind, hout, aantal plantjes.
 
Geen idee wat het is. Zou het even aankijken. Als het meer wordt zou ik het iig van de bladeren afhalen en eventueel wat afhevelen. Maar misschien verdwijnt het ook wel weer.
 
Help Users

You haven't joined any rooms.

    You haven't joined any rooms.
    Terug
    Bovenaan