Wat is er nieuw

Welke Ludwigia is dit?

Freakert

Well-known member
Lid geworden
7 december 2022
Berichten
452
Leeftijd
39
Hallo,

Heb hier een mooi plantje gevonden wat volgens google meerdere varianten heeft.
Als ik op afbeeldingen zoek kom ik uit bij de Ludwigia Palustris, maar daar zie ik vervolgens meerdere varianten bij van knalgroen tot knalrood en vanalles er tussenin.

Kan iemand aan de hand van de foto's zien welke versie het om gaat?

20250417_124913.jpg


20250417_135614.jpg

(let op, het meest linkse rijtje is een andere ludwigia dan ik hier bedoel 🙂 )

De plant is nu nog in bovenwatervorm, hopelijk snel gewend aan onder water staan.
 
Er zijn behoorlijk wat verschillende Ludwigia's. Ook al omdat er door kwekers verschillende soorten met elkaar gekruist hebben. In dit geval lijkt het me geen palustris omdat de bladeren hier verspringend aan de steel zitten, als ik het goed zie op de foto's. Een Ludwigia palustris heeft juist tegenoverstaande bladeren dus bladeren, anders gezegd, die op hetzelfde punt aan de steel tegenover elkaar staan. Bijvoorbeeld een Ludwigia senegalensis heeft wel weer aan de steel verspringende bladeren. Maar jouw plant lijkt op een in Nederland voorkomende invasieve plant; een Ludwigia grandiflora. In Nederland ook wel Waterteunisbloem genoemd. Bij ons heb ik de plant wel vaker gezien, bloeien met kleine gele bloempjes. Én deze plant heeft inderdaad verspringende of verspreide bladeren aan de steel. De bladeren zijn bovenaan wat meer lancetvormig terwijl ze onderaan de plant vaak wat meer rond zijn.
 
ik neig toch meer naar de Palustris.
De bladeren zitten per laag met 3en op net niet dezelfde hoogte. Dit zou je verspringend kunnen noemen, maar bij verspringend denk ik toch aan een meer duidelijke om en om verdeling.
Het stukje vierkante steel wat ik in de beschrijvingen teruglees heeft deze plant ook.
Als ik naar fotos van de Grandiflora kijk heeft die langwerperigere bladeren zonder rood er in.
Het stukje door kwekers gekruist zijn weet ik niet of dat op gaat voor een plant die ik hier langs de waterkant vind? Kan altijd natuurlijk maar ik zou een meer natuurlijke variant verwachten
 
Misschien zit ik er volkomen naast, maar ik vind 'm verdacht veel lijken op Lythrum salicaria, vooral de bovenste foto.
 
Als ik op fotos zoek van die plant zie ik vooral fotos van de bloemen van de plant voorbij komen. Ik kan het niet helemaal goed zien, maar heeft die plant gekartelde bladeren?

Nog even een paar closeup fotos gemaakt van een jong en een wat ouder sprietje:

20250418_112200.jpg


20250418_112234.jpg


20250418_112305.jpg


20250418_112422.jpg
 
nee, kattestaart heeft gladde randen en lijkt (voor mij als niet helemaal leek, maar ook geen specialist er erg veel op). Er zijn meerdere soorten, dus misschien is wat jij hebt een andere ondersoort, dat durf ik zzo echt niet te zeggen. Als de bladeren jong zijn, zijn ze niet zo ruw als op het filmpje.
https://www.floravannederland.nl/planten/grote_kattenstaart
 
Met filmpje er bij lijkt hij er inderdaad wel heel erg op!
Even googlen verder leert mij dat deze plant maar tot 15cm hoogte aan water aan kan, is het dan de moeite om te kijken of dit in het aquarium blijft groeien of beter maar gelijk in de tuin zetten?
 
Wie weet doet ie het ook onderwater, maar ik heb wel ernstige twijfels daarover. In de tuin wordt het een prachtige plant van 1 tot 1,5 m hoog met grote waarde voor insecten (inheems).
Ik heb hier ook een site gevonden met detailfoto's: https://wilde-planten.nl/grotekattenstaart.htm
 
Heb nu 1 sprietje onder water laten staan als expirimentje, de rest staat in de tuin 🙂
 
Help Users

You haven't joined any rooms.

      You haven't joined any rooms.
      Terug
      Bovenaan