Wat is er nieuw

Co2 lost niet op in reactor

Billy

Well-known member
Lid geworden
31 augustus 2025
Berichten
87
Locatie
Zeeland
Ik heb laatst een Co2 set met reactor van The Plantedbox incl. "mini reactor" (soort inline atomizer/diffuser) die de co2 opbreekt in mini belletjes voordat deze de reactor in gaan aangeschaft maar ik krijg het niet goed werkend zodat alle Co2 opgelost wordt.
In het midden van de reactor zit een buis met spons om de bellen "vast" te houden en ik zie in de reactor de bellen naar onder stromen richting de ingang van die buis maar toch krijg ik heel veel mini belletjes in mijn aquarium.

Alles is aangesloten zoals het hoort: filter uit > "mini reactor" > hoofd reactor > Aquarium in.
Het lijkt mij stug dat mijn filter te sterk is en het aantal bpm staat ook nog heel laag en volgens Gilles zelf moet de reactor 240bpm aan kunnen. Ook in de reactor lijkt ook alles goed te zitten maar ik kan natuurlijk iets over het hoofd hebben gezien.

druk= 1.7 Bar (op advies van Gilles)
bpm= 70 (dropchecker is donker groen)
Juwel Rio 180 inhoud = netto +/- 160L
Filter= Oase Biomaster 350 met bruto 1100 L per uur (maar met mijn oude Oase Biomaster 250 met bruto 900 L per uur was het ook.)

Ik heb na advies van Gilles (1,5-2,0 Bar) al de druk verhoogt van 1,4 Bar naar 1,7 Bar = geen verschil
Ik heb geprobeerd om het debiet van het filter te verlagen, dat gaf wel minder belletjes maar dus ook bijna geen stroming meer door de bak.
Ik heb al contact met Gilles van The Plantedbox en hij is echt zeer behulpzaam, maar dat verloopt wat traag en hoop dat jullie misschien willen mee kijken en sneller een oplossing weten?

Hierbij wat filmpjes en foto's:






IMG_20261009_204147.jpg

IMG20261005210056.jpg
 
Laatst bewerkt:
Ik zou juist zeggen dat je de druk verlaagt in jouw geval. Minder druk = meer contact/'tijd' tussen water en co2 om op te lossen. Het kan inderdaad ook simpelweg zo zijn dat je teveel liters er doorheen jaagt, reactors hebben een min/max waar ze lekker op gaan wat dat betreft. Een overflow al overwogen?
 
Extra weerstand opbouwen in je reactor door er filterwatten in te doen misschien.? Of bioballen oid. Waar het water tussendoor stroomt.
 
Biomaster 350 icm een "normale" reactor gaat normaliter prima maar denk inderdaad dat het debiet te groot is voor deze mate van co2 injecteren icm de reactor.
belletjes zijn te fijn en licht om goed op te lossen.

Vol gooien met media als bioballen of siporax zoals @Fozzy aangeeft lijkt mij ook zeker iets om te proberen.
De co2 word opgesloten in allerlei hoekjes en gaatjes en krijgt meer tijd om op te lossen.
 
Filter= Oase Biomaster 350 met bruto 1100 L per uur

Aanvulling met plaatjes….

Tot 125 bpm zou je volgens onderstaande groen gemarkeerde specificatie met een JBL 1502 Greenline (bruto 1400 L per uur) geen bellen/mist in aquarium mogen zien.

De OASE 350 heeft een lagere bruto capaciteit en zou dus de kans op bellen/mist minder moeten zijn, uiteraard gaat het in de praktijk om netto doorstroom die niet is gespecificeerd

Bron: https://planted-box.com/product/co2-reactor/?_gl=1*k3fjwi*_up*MQ..*_gs*MQ..&gclid=EAIaIQobChMIoqP5w-PLlwMVdKaDBx3z3Bv_EAAYASAAEgJO2PD_BwE&gbraid=0AAAAADqYS9VRfw9QXjS0lwH0l_PAZ-Uzn#:~:text=Hieronder vind je een overzicht van de resultaten.
IMG_1012.jpeg
 
Laatst bewerkt:
Bedankt voor jullie reacties, maar filterwatten toevoegen of vol gooien met bioballen oid zou toch eigenlijk niet nodig moeten zijn lijkt mij? Ik bedoel zo krachtig is mijn Biomaster2 350 toch ook niet.
Het enige wat ik kan bedenken is dat er ergens in de reactor bubbels direct richten de uitgang lekken zonder eerst met de stroming omlaag en door de buis met spons weer omhoog te gaan, maar dat is bijna onmogelijk.
 
Ik had op een vorige aquarium een reactor van co2reactor en die was gevuld met Siporax om de bellen te breken. Dat werkte prima. Geen bellen of mist in mn bak.
IMG_0604.jpeg
 
Een reactor zou prima moeten kunnen werken zonder vulling. Sterker nog: een reactor werkt dmv een vortex/kolk. Door de draaiende beweging in de reactor krijgt de co2 meer tijd om op te lossen voordat het water met de opgeloste co2 retour gaat naar de uitstroom
 
Zelfs met de debietschuif op mijn filter half dicht en amper nog stroming( lees te weinig) in het aquarium krijg ik nog steeds mini bellen in het aquarium (wel wat minder maar dat is logisch om dat het water ook minder snel stroomd). Het lijkt wel of de mini belletjes gewoon direct door het schuim in de koker heen gaan dus ik twijfel of bioballen etc wel effect gaan hebben.

 
Zou eens beginnen met direct injecteren in de reactor en de difuser er uit te halen.
De belletjes zijn gewoon te fijn en hebben te weinig drijf vermogen om in de reactor te blijven.

Heel eerlijk: inline difusers zijn gewoon troep.

Hier een aquamedic 1000 icm een biomaster 350.
1 bar, minder dan 1 bel per seconde en een 240 literbak limoen groen op de dropchecker maar veel belangrijker is geen bellen in de bak.
 
Ik gebruik een zelfbouw cerges reactor. Vergelijkbaar met de reactor van aquanaturetec. Er is geen difusser of bruissteen gemonteerd, en geen vulling in de reactor aanwezig. Het co2 komt rechtstreeks binnen aan de bovenkant van de reactor, en verlaat de reactor door de outflowbuis die net boven de bodem van de reactor hangt.
Het co2 gas wordt 100% opgelost en is dus onzichtbaar in het aquarium.
Een jbl 901 pomt het water door de reactor.
.
 
Ik ga mee met catfishfreak stap over op een aquamedic. Die investering verdiend zich terug door de perfecte werking.
Aantal bellen zijn via een kraantje aan de bovenzijde in te stellen, zelf jaren gebruikt, maar wel met een digitale Ph meter.
Voor de volledigheid, het aangevoerde water gaat van boven naar beneden.
gr bert
 
In de topbakken van Nederland vind je geen reactoren.
 
In de topbakken van Nederland vind je geen reactoren.
Van keurmeesters gehoord. Ik ben zelf ook niet zo te spreken over de planted box reactor. Leuk qua theorie, praktische uitwerking semi ruk. Veel bellen onder het oppervlaktewater. De planted box voeding, co2 ventiel+fles en bloggen/uitleg zijn wel prima. vind ik

Als je de reactor toch zo goed mogelijk wilt uitvoeren dan werd de tip gegeven om de watertoevoer laag te houden in de bak (evt via 2de pomp special voor de co2 toevoer). Omzodoende de contacttijd zo lang mogelijk te houden. Ikzelf vind het te omslachtig.
 
Laatst bewerkt:
Van keurmeesters gehoord. Ik ben zelf ook niet zo te spreken over de planted box reactor. Leuk qua theorie, praktische uitwerking semi ruk. Veel bellen onder het oppervlaktewater. De planted box voeding, co2 ventiel+fles en bloggen/uitleg zijn wel prima. vind ik

Er zijn genoeg reactoren van andere fabrikanten die dit probleem niet hebben
 
Er zijn genoeg reactoren van andere fabrikanten die dit probleem niet hebben
Kan zijn maar verandert nog niet de evaluatie van de NBAT keurmeesters die ik gesproken heb. In topbakken kom je ze eigenlijk niet tegen, een uitzondering daargelaten. Don't shoot te messenger.
 
Kan zijn maar verandert nog niet de evaluatie van de NBAT keurmeesters die ik gesproken heb. In topbakken kom je ze eigenlijk niet tegen, een uitzondering daargelaten. Don't shoot te messenger.
Helaas heb ik geen biologische topbak, mijn bak is een chemische fabriek waar bijna alle processen automatisch worden geregeld, de planten zijn er blijkbaar wel blij mee.
 
Laatst bewerkt:
in de topbakken vind je geen reactoren, misschien deels juist maar de techniek staat onder in de ombouw en die zie je niet, maar wat is een topbak.Dat nastreven is een goede optie, maar hoeveel top bakken zijn er landelijk gezien, en je mag toch techniek gebruiken, dat vul je in op het formulier voor de keurmeester en /of de huiskeuring of bij goed resultaat op de landelijke keuring.
Daar wordt niet moeilijk over gedaan hoor, maar je moet wel aan een keurmeester uitleggen waarom, je Co2 gebruikt, en dat kan een keurmeester echt niet afkeuren, maar wel door die vraag jou kennis even testen, of je wel weet waar je mee bezig bent.
 
Zou goed kunnen maar vond het relevant om te melden.
 
Als je de reactor toch zo goed mogelijk wilt uitvoeren dan werd de tip gegeven om de watertoevoer laag te houden in de bak (evt via 2de pomp special voor de co2 toevoer). Omzodoende de contacttijd zo lang mogelijk te houden. Ikzelf vind het te omslachtig.

Gewoon volle bak er door knallen.
Hoe meer water er door stroomt hoe meer co2 er opgelost wordt en hoe beter het door de bak verspreid wordt.
Als ik hier de flow omlaag gooi blijft er juist meer co2 in gasvorm boven in de reactor.
Bij max flow zit er nog wel co2 in gasvorm in de reactor echter zit dat in bellen verspreid tussen de bioballen.
Resultaat: meer oppervlak voor gasuitwisseling.
 
Zou eens beginnen met direct injecteren in de reactor en de difuser er uit te halen.
De belletjes zijn gewoon te fijn en hebben te weinig drijf vermogen om in de reactor te blijven.

Heel eerlijk: inline difusers zijn gewoon troep.

Hier een aquamedic 1000 icm een biomaster 350.
1 bar, minder dan 1 bel per seconde en een 240 literbak limoen groen op de dropchecker maar veel belangrijker is geen bellen in de bak.
Ik heb vandaag (ook op aanraden van Gilles van TPB om te testen) het membraam uit die mini reactor/diffuser gehaald. Het co2 gaat dus nu in grote(re) bellen de reactor in en blijft meer bovenin hangen. Ik zal dit even een paar dagen testen en kijken hoe het gaat.

(Nu al gelijk overstappen naar een Aquamedic oid zie ik nog niet zo zitten aangezien de reactor van The Plantedbox ook gewoon prima reviews heeft en gewoon goed zou moeten werken.)
 
Help Users

You haven't joined any rooms.

    You haven't joined any rooms.
    Terug
    Bovenaan