@Gino88
Rafelen van staart is niet altijd bacterieel. Parasieten kunnen dit ook veroorzaken. Vreten als ware de huid kapot en staarten is dunne huid.
Nieuwe vis kan in LFS al dagen/weken stress hebben gezeten, transport, overwennen. Veel stress kan vis zwak, ziek maken. Vis heeft ook eigen zelf genezend vermogen. Dus vis kan ook zelf weer beter worden in het nieuwe aquarium als de omstandigheden goed zijn. Zet je nieuwe vis in een niet zo goed aquarium zijn de oude vissen ook al verzwakt en kan de nieuwe vis met zijn onuitgenodigde gasten net het duwtje zijn dat je hele bestand ziek, dood gaat. Op zwak, ziek visje groeien parasieten, bacterieen explosief en laten allerlei vormen van babys los in het aquarium waar de oudere lot genoten door heen zwemmen. Word dan een cirkel van ellende. Vissen die zwak zijn kunnen zelf niet meer afweren maar door hun pogingen dit toch te doen gebruiken ze veel energie en verzwakken ze nog meer.
In elk aquarium en op elke vis leeft ziekte ellende maar gezonde vissen kunnen dit zelf afweren.
Sommige medicatie wat je gebruik in je aquarium heeft gevolgen op je water maar ook weer op de vis. Vooral als kieuwen van vis al zijn beschadigd dan heeft vis het echt al heel moeilijk en medicatie maakt het nog moeilijker. Net zo iets als je astma heb en in mijn huis kom waar ik flink zit te roken
😀
Als je microscoop gebruik zie je altijd wat aan ellende op een afstrijkje. Het gaat om aantallen die de vis kan hebben. Dit is al een beetje moeilijk want de een word ziek bij 8 en de ander zwemt lekker door bij 15. Als je binnen een aantal dagen vermeerdering zie kan je ervan uitgaan dat de vis te zwak is om af te weren.
Bacterieen is een heel moeilijk verhaal en vele niet te zien onder microscoop. Grofweg heb je gram positieve en gram negatieve bacterieen. Je heb wel miljoenen soorten bacterieen maar vele zijn ook nodig/nuttig. Bacterieen kunnen in de vis veel schade veroorzaken waardoor organen aangetast worden niet meer functioneren en dan is genezing erg moeilijk/niet te doen.
Je heb ook nog te maken met import bacterieen. Exotische vissen die in een bepaald land zijn gekweekt. Die brengen soorten bacterieen mee waar een soort genoot uit een ander land niet tegen kan. Dit is bij discus vissen wel eens een probleem. De (noem maar even een land) discus uit vietnam zwemt lekker in je aquarium rond en de duitse discus vissen vallen om. Die hebben geen afweer systeem tegen de vietnamese bacterieen.
Alle medicijnen zijn gericht op een bepaalde veroorzaker. Wormenmiddel voor kieuw/huid wormen, apart wormenmiddel voor interne wormen etc. Er is geen kuurtje die alles oplost.Visjes worden massaal gefokt en fokkers gebruiken al alle handen middeltjes om zoveel mogelijk visjes over te houden voor de verkoop. Dit werkt dan resistentie in de hand. De wormen reageren niet meer op het kuurtje die jij gebruik omdat die wormen resistent zijn tegen het middel. De ESHA is een samenstelling van middel wat een oud recept is en daarvoor al veel resistentie is. Bij bacterieel is het zaak om zo snel mogelijk te starten met iets snel werkends om dus beschadiging van vis intern te voor komen. Het dood de bacterien maar als nieren van vis al te ver heen zijn gaat de vis evengoed dood door de nieren, die weer samen werkt met andere organen. Voor bacterieen geld ook dat je een gepast middel toepas. Wat wij in de winkel kopen zijn relatief simpele medicatie kuren. Voor mensen heb je breed spectrum die verschillende soorten aanpakken. Voor vissen is dit niet zo maar te koop. Veel breed spectrum voor vissen is in de zin van doet wat met van alles, wormen, parasieten, bacterieen maar door de samenstelling/verhoudingen is het nu net niet genoeg van alles en doet het dus niets. Sommige stoffen werken nu juist weer averechts. In ESHA zit koper wat voor vissen niet fijn is. Het dood geen bacterieen dus je belast de vis alleen maar met dat koper. Dit dood wel weer parasieten maar als dat niet de oorzaak is heb je daar niets aan.
Al met al is het niet zo eenvoudig allemaal. In topics is het vaak niet zo dat je meteen alle relevante informatie heb. Daarbij heb je ook nog eens duizenden soortjes vissen die allemaal bepaalde zwakke punten hebben en hun eigen optimale omstandigheden nodig hebben. Het schiet niet echt op om de vis met medicatie te helpen genezen maar de vis blijft in dezelfde situatie zitten en als dit niet goed is zal de vis later weer ziek worden.